Spółka czy działalność jednoosobowa, czyli o działalności w Hiszpanii

Mimo że sytuacja gospodarcza Hiszpanii jest nieco skomplikowana, to jednak nie da się ukryć, że Polacy, którzy mieszkają w tym kraju Półwyspu Iberyjskiego, dość chętnie zakładają tam swoje własne firmy. Skoro tak warto zastanowić się nad ich formą. Oczywiście tak jak i w przypadku naszego kraju najpopularniejszą formą działalności w Hiszpanii jest samozatrudnienie. Ponadto sporą popularnością cieszą się również spółki. Która w związku z tym forma, jeśli weźmiemy pod uwagę założenie działalności w Hiszpanii, jest rozwiązaniem korzystniejszym?

Jednosodowa działalność gospodarcza

Firmy takie prowadzić mogą osoby fizyczne. Zakładając taką firmę, działalność zgłosić trzeba w urzędzie skarbowym, do czego niezbędne jest też zgłoszenie w odpowiedniku polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istotną kwestią jest fakt, że prawo hiszpańskie nie określa żadnego minimalnego kapitału, kory jest niezbędny do tego, aby założyć firmę jednoosobową. Minusem w tym przypadku jest to, że przedsiębiorca odpowiada tu całym swoim majątkiem Dodajmy też, że firmę taką można zgłosić osobiście lub też zlecić firmie notarialnej czy księgowej, które są do tego upoważnione.

Spółka

Rejestracja spółki jawnej lub też spółki komandytowej ma charakter publicznego aktu prawnego, a więc podlega zgłoszeniu do rejestru handlowego. Dodajmy tu, że w przypadku obu powyższych spółek nie ma określonego minimalnego kapitału, a więc ich wspólnicy solidarnie za zobowiązania i długi odpowiadają swoim majątkiem.

Nieco inaczej to wygląda, jeżeli decydujemy się na założenie działalności w Hiszpanii w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to najlepsza forma ze względu na elastyczność oraz niewielkie koszta. Do jej założenia niezbędne są jednak dwie osoby, choć możliwa jest też jednoosobowa spółka z o.o. Wyznaczono tu również minimalny kapitał spółki, który wynosi nieco ponad 3 tys. euro.

Wiele informacji na temat tego, jak wygląda założenie działalności w Hiszpanii, znajdziecie Państwo pod linkiem http://biuroksiegowewhiszpanii.pl/%EF%BB%BFzalozenie-dzialalnosci-w-hiszpanii/.

Post Author: admin