Równowaga żywieniowa to idealny stan, w którym jemy dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Nie tyjemy, ale też mamy energię do działania dzięki temu, że jemy zbilansowane posiłki, bogate we wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze. Utrzymanie wagi na odpowiednim poziomie jest też znacznie łatwiejsze w momencie, kiedy dodatkowo podejmujemy jakąś aktywność fizyczną. Jest to dobre dla naszej figury, dla naszego zdrowia, ale też pozwala na łatwiejsze osiągnięcie odpowiedniego bilansu energetycznego w ciągu dnia.
Problem z powrotem do stanu równowagi bardzo często mają osoby, które dłuższy czas były na diecie redukcyjnej. Powrót do starych nawyków sprzed diety stosunkowo szybko objawia się efektem jo-jo, gdzie nadrabiamy spalone kilogramy. Jak wobec tego powinno wyglądać zdrowe odżywianie, co jeść i w jakich proporcjach i jak wykreować sobie dobre nawyki? Jak dbać o swoja sylwetkę?
Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie energetyczne
Najlepiej wiedzą to osoby pozostające na diecie redukcyjnej. O ile jednak taka dieta najczęściej nie trwa długo i nie zawsze trzeba zapisywać każdy zjedzony posiłek- przestrzeganie tego, aby nie jeść więcej niż potrzebujemy jest kluczem do sukcesu. A tym, co zdecydowanie najłatwiej zabija każą zbilansowaną dietę jest nadmierne objadanie się słodyczami, picie słodzonych napojów, a także częste spożywanie słonych przekąsek. Dobrej i zbilansowanej diecie nie służą także dania kuchni fast food.
Pamiętajmy, że aby obliczyć, ile dziennie kalorii potrzebuje nasz organizm tak, aby ani nie tracić na wadze, ale też aby nie przybierać, trzeba zestawić ze sobą takie zmienne jak wiek, płeć, wzrost, a także nasza tygodniowa aktywność fizyczna. Bardziej szczegółowe pomiary mogą dotyczą ilości posiadanej tkanki tłuszczowej.
Zdrowe odżywianie, czyli co warto jeść
Niezdrowe produkty to także żywność bardzo mocno przetworzona, a także produkty zawierające dużą ilość tłuszczów nasyconych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowana większość niezdrowych produktów jest kaloryczna, a jednocześnie mało sycąca. Tym samym decydując się na słodycze przyjmujemy jednorazowo dużo kalorii, które są mało wartościowe, a dodatkowo za chwilę ponownie odczujemy głód. Jedzenie takich produktów na diecie redukcyjnej, ale też przy każdym zdrowiu odżywianiu nawet kiedy się nie odchudzamy jest więc kompletnie nieopłacalne. Co wobec tego opłaca się jeść?
- Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju węglowodany złożone, które sycą i które uwalniają energię w naszym organizmie przez dłuższy czas. Jednocześnie, potrawy z wykorzystaniem ryżu, kaszy czy makaronu nie są aż tak kaloryczne, oczywiście pod warunkiem, że przestrzegamy wielkości porcji.
- To, co opłaca się jeść to przekąski, które są sycące, ale niskokaloryczne. W takiej roli doskonale sprawdza się pieczywo chrupkie, wafle ryżowe, podpłomyki czy też maca.
- Coś na ząb na słodko? Odpowiednia dieta może zawierać cukry proste w rozsądnej ilości- na przykład takie, które pochodzą z owoców. Bez przeszkód można więc zajadać się truskawkami czy borówkami (pod warunkiem, że nie łączą się z cukrem i śmietaną).