Nowe mieszkanie za starą nieruchomość? To da się zrobić!

Osoby, które już posiadają jakieś mieszkanie mają tak naprawdę przynajmniej kilka możliwości. Oprócz czerpania korzyści z nieruchomości mogą też spróbować ją wynająć- a także sprzedać po to, aby móc kupić inne, nowsze mieszkanie. Jeszcze inną możliwością jest zamiana mieszkań, która jednak w praktyce jest transakcją, którą rzadko się spotyka- chociaż znacznie prostszą pod kątem koniecznych do załatwienia formalności. Wszystkie te przedsięwzięcia wymagają jednak czasu, jeśli więc chcemy dowiedzieć się, jak kupić nowe mieszkanie sprzedając stare– postarajmy się szybko zorientować w temacie, gdyż na samą sprzedaż starego mieszkania za pewne będziemy potrzebowali co najmniej kilka miesięcy czasu. W wielu przypadkach taka zamiana mieszkania na nowsze jest naprawdę przedsięwzięciem długofalowym i niestety często- stresującym.

Najpierw trzeba sprzedać stare mieszkanie

Dlatego trzeba je wycenić i ogłosić. Jeśli nie wiemy, jaka cena będzie odpowiednia za dane mieszkanie, możemy poprosić rzeczoznawcę o jego wycenę. Pamiętajmy też o tym, że od zainteresowania potencjalnych nabywców do etapu samego podpisania umowy też trzeba przyjąć pewien margines czasu, a więc chociażby średnio 2 miesiące na finalizację umowy. Jest to jednak dobry czas na to, aby zacząć rozglądać się za nową nieruchomością, którą będziemy chcieli nabyć. Najbardziej problematyczny może być bowiem dla nas czas, kiedy sprzedamy już starą nieruchomość, a co za tym idzie będziemy musieli ją opuścić, a nie będziemy mogli jeszcze wprowadzić się do nowego lokalu.

Kupujemy nowe mieszkanie

Najczęściej jest tak, że transakcje są szybciej zawierane w momencie, kiedy faktycznie chcemy kupić nowe mieszkanie, a więc takie, które pochodzi z rynku pierwotnego. Takie mieszkania można nabyć przykładowo tutaj: https://www.armadafinanse.pl/. W przypadku rynku wtórnego- może to zająć więcej czasu i także warto się na to przygotować. Jednakże, w przypadku nowych mieszkań, może się okazać, że zakupione mieszkanie będzie wymagało prac wykończeniowych, a także czasu na to, abyśmy mogli faktycznie tam zamieszkać. Nowe mieszkania często też są możliwe do kupna tylko w momencie, kiedy opłacimy z góry całą kwotę. Co oznacza, że będziemy musieli mieć już pieniądze ze sprzedaży starego lokalu, a być może dodatkowo będziemy musieli poszukać jeszcze innego źródła finansowania, a więc pomyśleć o jakimś kredycie. Zdarzają się sytuację, kiedy musimy zacząć wnioskować o przyznanie nowego kredytu hipotecznego jeszcze w momencie, kiedy stary nie jest do końca spłacony. Z jednej strony wydaje się to być dość ryzykowne i mało komfortowe, z drugiej, często jest to jedyna możliwość na to, aby od razu przenieść się z jednego mieszkania do drugiego, bez konieczności wynajmowania jeszcze innego lokalu na czas przejściowy. Kolejnym problemem w przypadku kredytów hipotecznych jest określenie przez bank naszej zdolności kredytowej- zdolność finansowa inaczej będzie liczona w momencie, kiedy mamy jeszcze do spłacenia stary kredyt, a inaczej kiedy będzie on już płacony. Różnica ta może być naprawdę ogromna i wynosić nawet 300- 400 tysięcy złotych.

Post Author: admin