Dolina Krzemowa – dolina marzeń o biznesie

Amerykańskie Technopolis

Dolina Krzemowa to umowna nazwa jaką ochrzczono północną część Doliny Santa Clara znajdującej się w Kalifornii. Swoją nazwę zawdzięcza ona krzemowi, który wykorzystywany jest w budowie podzespołów komputerowych. Sama zaś dolina jest to miejsce, w którym rozwija się od lat 50 XX wieku amerykański przemysł nowych technologii, ze szczególnym naciskiem na przemysł komputerowy. Dolina Krzemowa stała się wzorcem dla wielu krajów, które na jej wzór również starają się stworzyć takie okręgi przemysłowe skupione na technologiach high – tech.

W kalifornijskiej Dolinie Krzemowej swoje siedziby mają takie światowe firmy jak Google, Facebook, Apple, Oracle, Intel czy Helwett – Packard. Firmy skupione w Dolinie Krzemowej charakteryzuje silny nacisk na innowacyjność i wynalazki.

To co zdecydowało o sukcesie tego miejsca to bliskie położenie uczelni wyższych oraz rządowych centrów badań, a także duża liczba wykształconych pracowników generowanych właśnie przez uniwersytety i centra badań oraz dostęp do fundusze venture capita

Post Author: admin