Księgowość firmy – kto ma ją poprowadzić?

Założenie własnej działalności gospodarczej czy to pod postacią jednoosobowej działalności gospodarczej, czy pod postacią jednej ze spółek przewidzianych w polskim prawie, wiąże się także z tym, że nowo powstająca firma będzie musiała prowadzić księgi rachunkowe, rozliczać się z Urzędem Skarbowym, a jeśli zatrudnia pracowników również dopełnić obowiązków związanych z prowadzeniem kadr i daninami na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowe problemy pojawią się jeśli firma planuje działać nie tylko na terytorium Polski. Jest wiele kwestii związanych z obsługą księgową firmy, którymi musi zająć się przedsiębiorca, dlatego też często zostaje on postawiony przed dylematem: księgowa, biura rachunkowe czy księgowy dochodzący?

Księgowy „dochodzący” czy jak bywa czasem określany „księgowy po godzinach” to osoba, pracująca na etacie w biurze rachunkowym lub innym przedsiębiorstwie, który po godzinach pracy wykonuje prowadzi księgowość dla własnych klientów. Zaletom jest tutaj stosunkowo niski koszt takich usług, jednak decydując się na takie rozwiązanie firma musi liczyć się z tym, że w godzinach pracy na etacie księgowy nie jest dostępnych, a kontakt z nim może być utrudniony. Taki księgowy może też nie być wciągnięty w specyfikę rozliczeń danej branży, jeśli na etacie pracuje w innej.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Taka opcja dla wielu firm okazuje się najbardziej ekonomiczną. W ramach współpracy z takim biurem przedsiębiorstwo może wybrać określony pakiet usług w miesięczny, czy kwartalnym abonamencie. Często biura przypisują firmom, dla których prowadzą księgowość opiekuna odpowiedzialnego za rozliczenia w tej firmie, który jest najlepiej zorientowany w danej branży i dba o jakość obsługi księgowej tego konkretnego klienta. Ciekawą możliwością dla firm otwierających swoje filie zagranicą jest współpraca z biurami, które oferują prowadzenie księgowości zgodnej z prawem rachunkowym danego kraju (i w języku takiego kraju), przykładem może być – biuroksiegowewhiszpanii.pl.

Trzecią możliwością przed jaką staje firma jest zatrudnienie księgowej na etacie. Dzięki temu księgowy jest zawsze obecny w firmie i wystarczy podejść by zapytać go o kwestie związane z finansami firmy. Jednak takie rozwiązanie bywa kosztowne, ze względu na wysokie pensje księgowych, które tym wyższe im większe doświadczenie ma księgowy oraz konieczność przygotowania stanowiska pracy dla takiej osobie. Co w przypadku ograniczonej przestrzeni lokalowej może być nie lada problemem.

 

Post Author: admin